Растителните протеини и 15 качествени източника
Знаете ли, че източниците на растителни протеини са много по-добри, по-усвояеми, по-качествени и, разбира се, с много по-нисък въглероден отпечатък върху околната среда.
Можете да забележите признаците на недостиг на протеин, ако се чувствате уморени повече от обикновено и имате затруднения при извършване на усилени дейности, или ако след нараняване, натъртване или порязване на тялото, му отнема много повече време, отколкото би трябвало, да се възстанови.
Нахут (1/4 чаша = 10 гр)
Тофу (100гр= 8 гр)
Леща (1/4 чаша = 11 гр)
Веган протеин на прах в смутита (средно 15 грама протеин на порция)
Фъстъчено масло (1 супена лъжица = 4 гр)
Киноа (1 чаша = 8 гр)
Кафяв ориз (1 чаша = 5 гр)
Овесени ядки (1 чаша = 10 гр)
Конопени семена (1 супена лъжица = 3 гр)
Бадеми (1 супена лъжица = 2 гр)
Хумус (1 супена лъжица = 1,2 гр)
Семена от чиа (1 супена лъжица = 2 гр)
От колко протеин се нуждаем на ден?
Жените се нуждаят от 45-60 гр протеин дневно, ако са на възраст между 18 и 70 години (0,75 гр/кг телесно тегло). Много активните жени, които спортуват, може да се нуждаят от малко повече.
Мъжете се нуждаят от около 64 гр дневно (0,84 гр/кг телесно тегло). Разбира се, ако тренират фитнес или поддържат голяма мускулна маса, може да се нуждаят от 80-120 гр дневно.
ДНЕВНИ НУЖДИ НА ДЕЦАТА ОТ ПРОТЕИН:
на възраст 1-4 години: 14 гр/ден
Възраст 5-9: 20 гр/ден
Възраст 9-13: 40 гр/ден
Възраст 13-18: 45-65 гр/ден
Момчетата в тийнейджърска възраст обикновено се нуждаят от 10 гр повече от младите момичета. Протеинът е важен за растежа и развитието, особено по време на бременност, както и за деца и тийнейджъри.
Техните нужди от протеини всъщност са много лесно постижими с растителна диета, но е добре да включите тофу, соево мляко, бобови растения в диетата на детето, за да сте сигурни, че получават достатъчно.
Протеинът също помага за поддържане/растеж на мускулите, да бъдем по-сити за по-дълго време.
Яденето на достатъчно протеин също помага и ако имате за цел да отслабвате.
В протеина има 20 различни аминокиселини. Всички са важни, но 11 от тях си произвеждаме сами. 9 от тях трябва да ги набавяме от външни източници. Пълноценните протеини се наричат така, защото съдържат всички незаменими аминокиселини.
Има растителни източници, които са непълни, което означава, че им липсват няколко аминокиселини, но много от тях са и пълноценен доставчик на протеин, като например киноата и соята (тофу, едамаме).
Пълноценните растителни протеини, които съдържат всички незаменими аминокиселини, са соя, тофу, едамаме, киноа, чия, амарант, конопено семе.
Освен това, ако комбинирате няколко източници на растителни протеини, е много вероятно да получите всичките девет основни аминокиселини. Например ориз и боб, ориз и леща, фъстъчено масло върху пълнозърнест хляб. Може да комбинирате паста с грах.
Един от най-пълноценните източници на протеин е тофуто. Има различни видове тофу, като ако го минете леко на тиган, вкусът му става изключително приятен. Може да се ползва за суши, за бургери, за паста или просто грах с тофу.
Има изследвания, които установяват, че тофуто помага и при менопаузата – оздравява артериите, помага при горещи вълни.
- ГРАХ
- ЛЕЩА
- НАХУТ
- КОКОС
Доста впечатляващо за плод, но кокосът съдържа около 15 г протеин за 1/2 чаша. Лошата новина в случая е, че освен ако не сте някъде в тропиците, трудно може да се снабдите с пресни кокоси.
Но затова пък има кокосово масло, като за предпочитане е това, което е екстра вържин. Кога кокосовото масло е истинско? Когато се топи като лед, когато го поставите на дланта си. Ако има пълнеж, бучицата кокосово масло стои дълго време цяла. Има и кокосово мляко, кокосова сметана.
- БАДЕМИ
- КИНОА
Киноа е пълноценна храна за кърмачета, ако майчиното мляко не достига и здравомислещите майки в някои държави не използват сухи млека, а варят на бебетата си киноа. Киноата е храна, богата на магнезий, желязо, фибри и манган. Нея може да използвате в паста, в супи и яхнии. Може да се поръси върху салата или да се яде като основно ястие. Има бяла киноа, червена киноа, черна киноа.
От нашият магазин може да си купите всички висове киноа.
- ЧИА
- КОНОПЕНО СЕМЕ
- БОБ И ОРИЗ
Заедно оризът и бобът осигурят 7 г протеин на чаша. Опитайте ориз и боб като гарнитура или смесете ориз, боб и хумус заедно, след което разстелете върху хляб. Белият ориз не се препоръчва при невродегенеративни болести. Той съдържа бързи въглехидрати, които помагат на глюкозните молекули да навлязат бързо в кръвта. След консумирането на бял ориз нивото на кръвната захар се повишава драстично, и това, както и bacillus aureus, която може да се съдържа в белия ориз и често наднормални количества на арсен в него, оказват отрицателно влияние на мозъка и нервната система. Препоръчително е да хапвате кафяв ориз, ориз басмати е отличен на вкус. Както и шарен боб.
- КАРТОФИ
- ДРУГИ ЗЕЛЕНЧУЦИ, ПЪРВЕНЦИ ПО ПРОТЕИНИ
Опитайте салата, приготвена от зеленолистни зеленчуци, киноа, авокадо, поръсена отгоре с тиквени семки или сусам – богата на протеини храна.
- СУСАМ и ТИКВЕНО СЕМЕ
- КАЙСИИ, СТАФИДИ, БАНАНИ, ГРЕЙПФРУТ
– Средно голям грейпфрут ще ви даде 1,6 грама протеин.
- АВОКАДО
- СПИРУЛИНА
Спирулина водораслите са шампион по съдържание на протеини – 60%! Освен това са богати на хранителни вещества, като желязо, бетакаротин (провитамин А), вит. С и вит. В12, Е и други витамини, микроелементите манган, цинк, магнезий, калций, мед, селен, хром и др., които изграждат антиоксидантните ензими в нашия организъм.
Тя съдържа 7 фитопигмента, най-познат от които е хлорофил. Рибите съдържат омега 3 защото се хранят с водорасли. Спирулина съдържа полифеноли – това са вторични растителни вещества, които имат силна полза за здравето. Като антиоксидант имат противовъзпалителен ефект и дори могат да предотвратят рак.
Спирулина има над 65% протеинов принос. 4.2 грама и при това са лесни за усвояване.
Зелената добавка е богата на биологично активно желязо, витамини и минерали. Насърчава възстановяването на тъканите при рани, изгаряния, отравяния, акне, дерматити, витилиго, лупус, псориазис, инфекции.
И разбира се, спирулината може да бъде полезна за защита на клетките от липидна пероксидация и окислително увреждане на ДНК. Балансира РНК. Осигурява храна за мозъка, подпомага производството на енергия и производството на кръвни клетки.
- Можете да прочетете и статия за митовете за протеините и аминокиселините.
- Хепигрийн.бг